Składniki mineralne w żywieniu koni

Do składników mineralnych zaliczamy: Wapń (Ca), fosfor(P), magnez (Mg), potas (K), sód (Na). Powinniśmy zadbać o to aby występowały w diecie naszego konia, gdyż mają duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Pamiętajmy także, że trzeba je podać w dawkach odpowiednich dla każdego konia uwzględniając przy tym sposób jego użytkowania, rasę itp.

Wapń i fosfor

Najwięcej wapnia znajduje się w kościach (ok. 7kg). Odgrywa on ważną rolę w budowie i funkcjonowaniu końskiego szkieletu, mięśni, krwi oraz enzymów. Aby wapń dobrze się wchłaniał potrzebna jest witamina D. Jego przyswajanie zależne jest od związku w jakim występuje, oraz w jakim powstaje stosunku co do fosforu.

Fosfor także występuje w końskim szkielecie (ok. 4kg). Jest niezbędny w procesie przemiany materii, wchodzi w skład wysokoenergetycznych związków fosforanowych we krwi. Organizm lepiej radzi sobie z przyswajaniem fosforu ze związków nie organicznych. Z wiekiem fosfor jest lepiej przyswajalny. Koncentracja nie organicznego fosforu we krwi konia, zależy głównie od jego wieku, a także po części od ilości dostarczanych w paszy.

Jak dostarczać wapń i fosfor?

  • Przy niedoborze pobierany jest bezpośrednio z kości
  • Stosunek wapnia do fosforu w dziennej dawce powinien wynosić od 1,5:1, 2:1;
  • Nadmiar  odkłada się w kościach i zostaje wydalony przez nerki. Skutkuje to także gorszym przyswajaniem się fosforu, manganu, cynku, żelaza.  Krew jest miernikiem zapotrzebowania na wapń
  • Wapń i fosfor należy podawać w odpowiednich proporcjach, unikając przedawkowania

Magnez- usprawnia pracę mięśni i komórek nerwowych. Brak tego pierwiastka może powodować drżenie mięśni, skurcze, nerwowość. Zawartość we krwi 14 do 25 mg/I, 10 do 14 mg/I może już wskazywać lekki niedobór.

Sód i potas

Sód odpowiedzialny jest za gospodarkę cieplną oraz wodno- elektrolitową. Przy dużym wysiłku fizycznym zwierzę traci od 3 do 4 g sodu na 1 kg potu. Koń posiada także zapasy sodu i przy odpowiednim utrzymaniu zapasy głównie w jelicie grubym wynoszą 170g ma 500kg masy ciała.

Zapotrzebowanie na sód:

  • Nadmiar skutkuje biegunkami i wzmożonym pragnieniem
  • Niedobór powoduje zaparcia, zjadanie korzeni traw, stres, szok termiczny, lizanie przedmiotów w najbliższym otoczeniu, apatia, napięcie skóry
  • Prawidłowa zawartość sodu  we krwi wynosi 3300mg/I, prawidłowa zawartość w moczu 200mg/I. Wartość poniżej 50mg/I wskazuje niedobór.

Potas - odpowiedzialny za przemianę materii. Podczas silnego pocenia się koń może wydalić 1,5g potasu na 1kg potu. Niedobór może powodować biegunki, niezdolność do wysiłku fizycznego, słaby apetyt, apatia, zakłócenia w gospodarce cieplnej i jelitowej.  Nadmiar powoduje wzmożone pragnienie i wydzielanie większych ilości moczu. Zawartość we krwi nie powinna spadać poniżej 120mg/I.

J.K

Za zgodą wydawnictwa RM

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane