Wirus opryszczki

Wirus ten należy do herpeswirusów i można wyodrębnić pięć jego rodzajów, z których ostatni EHV5 wyizolowany z Australii, nie jest jeszcze dokładnie zbadany. Poszczególne stereotypy tego wirusa wywołują różne choroby, których rozpoznania wymaga przeprowadzenia badań laboratoryjnych. Choroby te mogą występować w kolejności jedna po drugiej lub jednocześnie. Ich przebieg mogą wywołać infekcje wtórne, np. bakteryjne zapalenia dróg oddechowych, siatkówki i naczyniówki oka, często kończące się ślepotą, plamica małopłytkowa, porażenie prostnicy lub pęcherza moczowego.

1.     EHV 1 wywołuje wirusowe ropnienie klaczy, zakłócenia układu nerwowego, prowadzące do zakłócenia działania aparatu ruchu. Objawy pojawiają się u źrebnej klaczy miedzy 7 a 10 miesiącem ciąży. Czasem mogą towarzyszyć objawy ze strony układu oddechowego. Zdarza się, że klacz donosi źrebaka, lecz jego śmierć następuje w czasie porodu lub parę dni po nim.

2.    EHV 2 powoduje zapalenie rogówki i spojówki: typowymi objawami są punktowe zmętnienia rogówki, zaczerwienienie spojówek łzawienie, opadnięcie powieki.

3.    EHV 3 odpowiedzialny jest za przenoszenie opryszczki drogą płciową. U zainfekowanej klaczy wypryski pojawiają się na wargach sromowych i gruczołach mlekowych, a u ogierów na prąciu. W początkowej fazie maja one formę pęcherzyków, które rozprzestrzeniają się na uda. Po pewnym czasie zamieniają się w żółtawe zgrubienia, pękają i pozostawiają białe blizny.

4.    EHV 4 wywołuje zapalenie dróg oddechowych i zapalenie płuc. Najbardziej narażone są źrebięta od trzeciego lub czwartego miesiąca życia oraz młode konie do 3 roku życia. Jakkolwiek większość objawów przypomina symptomy grypy, niektóre z nich pomagają postawić trafna diagnozę. Na przykład podczas przebiegu grypy występuje większa niechęć do jedzenia, podczas gdy zwierzęta chore na herpeswirozę zachowują apetyt. Źrebięta i młode konie, podobnie jak podczas grypy, maja wysoka gorączkę, ale zwierzęta dorosłe maja ja tylko lekko podwyższoną temperaturę przez jeden do dwóch dni. Chorobie towarzyszy wilgotny kaszel, najczęściej podczas pracy, podczas gdy kaszel dla grypy jest suchy.

J.K

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane