Flegmona

Lekarze weterynarii uważają, że mniejsze skaleczenia są groźniejsze od większych, ponieważ są często ignorowane, co jest przyczyną wielu powikłań. Wskutek tego bakterie beztlenowe- paciorkowce maja doskonałe warunki do rozmnażania się. Mogą one wywołać ropne zapalenie tkanki łącznej( często podskórnej), zwanej ropowicą lub flegmoną.

Flegmona jest spowodowana przez streptokoki, łączy się to z wysoką temperaturą. Lżejszy przebieg występuje wtedy, gdy infekcja spowodowana jest przez stafylokoki (gronkowce) wówczas temperatura nie przekracza 38,50C
Objawy są następujące:
Opuchlizna ( najczęściej tylnej nogi), która po pary godzinach obejmuje całą nogę.
Duża wrażliwość na dotyk.
Kulawizna
Brak apetytu
Apatia
Pocenie się
Przyspieszony puls i oddech.

Ropowica może także występować w innych częściach ciała, tam gdzie przeważa tkanka łączna, na  wargach, lub wewnętrznej stronie ud. Bardzo niebezpieczna jest na głowie, kiedy zapalenie dotrze do mózgu. Jeżeli zostanie zaatakowane  gardło, następuje opuchlizna ganaszy, utrudniająca żucie i przełykanie. Koń w tym przypadku wyciąga szyję.

Jeżeli chodzi o drogi oddechowe, to opuchlizna powoduje odgłos przypominający chrapanie. Utrudnienie oddychania na skutek obrzęku może doprowadzić do uduszenia.

Przed jazdą jaki i po niej sprawdźmy sta konia, ewentualnie zadrapania, skaleczenia. Szczególną uwagę zwróćmy na nogi. Jeżeli znajdziemy cokolwiek to odkaźmy rankę.

Flegmona może nawet wystąpić o zastrzyku, jeżeli przed nim skóra nie została dobrze zdezynfekowana. Oprócz ran, przyczyną flegmony może także być gruda. Jeżeli choroba nastąpiła, to nie leczmy jej sami, tylko wezwijmy lekarza weterynarii!

J.K

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane