Borelioza

W Europie nosicielami tej choroby są kleszcze, które żyją w lasach liściastych i mieszanych. Na żywiciela czekają w zaroślach, na gałęziach drzew i w wysokich trawach. Okres, kiedy zagrażają one nam i koniom podczas przejażdżek zaczyna się w marcu, a kończy w październiku, przy czym ich szczyt aktywności przypada na przełomie maja i czerwca oraz sierpnia i września.

Borelioza jest chorobą trudną do wykrycia. Jej pierwsze objawy mogą wystąpić w trzy dni po ukąszeniu kleszcza, ale czas inkubacji może wynieść nawet do szesnastu tygodni.

U konia charakterystyczne objawy to nieregularnie występująca kulawizna, przechodząca z jednej nogi na drugą, obrzęki pod skórą, występujące także na całej nodze lub nogach, trudności z wymianą sierści, nadwrażliwość na dotyk.

Rozwój choroby może spowodować zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu i rdzenia, a nawet zapalenie mózgu. Objawami tego są trudności z przełykaniem. Choroba może także zaatakować mięśnie, czemu towarzyszą zaburzenia koordynacji ruchowej i pogorszenie kondycji wywołane gorączką. Koń jest coraz bardziej ospały, wpada w depresję, a zmiany w jego zachowaniu stają się coraz bardziej wyraźniejsze. Może także chudnąć mimo dobrego apetytu.

Trafnie rozpoznaną chorobę leczy się dużymi dawkami antybiotyków. Czas leczenia wynosi od dwóch do sześciu tygodni, ze względów na podawanie dużych ilości antybiotyków po leczeniu należy podawać konikowi jogurt naturalny w celu odbudowania flory bakteryjnej jelit.

J.K

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane