Zastosowanie pasz w żywieniu koni Cz.1

Zastosowanie pasz w żywieniu koni Cz 1 - zielonka

Opiszę pokrótce pasze  stosowane  i  jakie można zastosować w żywieniu koni. Zacznę od najbardziej popularnego jedzonka jakim jest trawa  inaczej zielonka, oraz sposób jej uprawy. 

Zielonka może być podawana w formie skoszonej, wysuszonej(siano) oraz sianokiszonce. Zielonka składa się głównie z traw, roślin motylkowych oraz ziół. Jej skład może być uzależniony od gleby na której rośnie, klimatu, sposobu pielęgnacji, jak i także zwierząt jakie się na niej wypasają. Powyższe czynniki mają także wpływ na ilość włókna surowego, substancji odżywczych, składników mineralnych. Nie zawsze zielonki dostarczają naszym rumakom potrzebnych składników i minerałów, mam na myśli szczególnie końską młodzież. Dlatego też ich dietę powinno uzupełniać się mieszankami paszowymi z minerałami, podawać lizawkę, ale także powinno się odpowiednio nawozić pastwiska uwzględniając w tym mikro- i makro elementy.

Najczęstsze zabiegi na użytkach zielonych to: bronowanie, wałowanie, podsiew, nawożenie. Poza tymi pracami powinniśmy także uwzględnić wykaszanie miejsc gdzie konie nie dojadły trawy, oraz usuwać odchody w miejscach gdzie są nadmiernie nagromadzone.

Konie trzymane cały rok na pastwisku podczas wczesnej wegetacji roślin zjadają trawy o niskiej zawartości włókna, natomiast wysokiej zawartości wody i białka. Kiedy trawa zaczyna odrastać na nowo zmniejsza się ilość wody i białka, natomiast podwyższa się poziom włókien a spada wartość pokarmowa. Czyli im trawa „starsza" tym gorsza.

Jeśli chcemy mieć łąki dobrej jakości powinniśmy zwracać dużą uwagę na ich pielęgnacje, ale także nie zapominajmy o koniach. Pamiętajmy, że konie na 100 kg masy ciała zjadają zielonkę w ilości 1-2 kg suchej masy, wtedy możemy mówić o nadmiernej ilości pobieranej energii i białka. Jeżeli są to traw, które dobrze rosną, zwierzęta szybko tyją. Takie pastwiska są najlepsze dla klaczy źrebnych, karmiących, roczniaków.  Jeżeli mamy do czynienia z końmi, które nie najlepiej znoszą nadmiar białka, powinno się je przestawić na pastwiska wysokowydajne, czyli uprawiane ekstensywnie. Najlepiej jeśli wypas trwa kilka godzin dziennie. Takie działanie chroni ruń trawy, która może gorzej zubożeć, co stwarza konieczność dokarmiania koni, a nawet trzymanie okresowo w stajni.

J.K

za zgodą wyd RM 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane