Jelito cienkie i jelito grube – tam gdzie wchłania się najwięcej.

Według przysłowia, że każdy kij ma dwa końce (chodź zdarzają się trzy, ale ja będę trzymać się wersji standardowej) tak koński przewód pokarmowy także dwa końce posiada. Wcześniej była mowa o jamie ustnej, przełyku, żołądku to teraz czas na jelita.

Jelito cienkie w skład którego wchodzi: dwunastnica, jelito czcze i jelito biodrowe.

Papka pokarmowa „przygotowana" przez jamę ustną i po części żołądek, teraz będzie rozkładała się dwunastnicy, za pomocą enzymów produkowanych przez trzustkę i żółć. Enzymy są wydzielane w ilości ok. 5-10 litrów na 100kg masy ciała, co przyczynia się do rozkładu ok. 70% białek, 90% tłuszczów, 70% węglowodanów oraz tylko 30% skrobi pochodzącej z jęczmienia i kukurydzy.  Lecz przyswajalność skrobi można poprawić poprzez podanie paszy rozdrobnionej w formie granulatu, lub poddanie jej obróbce termicznej. Żółć ma za zadanie przekształcenie tłuszczów w emulsję, co jest dużym ułatwieniem przy rozkładzie tej że emulsji przez enzym trzustkowy lipazę na glicerynę i kwasy tłuszczowe. W jelicie biodrowym gromadzi się płynna zawartość (92-95% wody) i od 2 do 6 razy na godzinę, ta zawartość jest dostarczana do jelita ślepego.

Jelito cienkie będzie spełniało swoją funkcję wtedy gdy:

  • pokarm pobierany przez konia będzie dobrze nawilżony, pozwala to na szybkie przemieszczenie się przez przewód pokarmowy
  • w żołądku obniży się pH papki pokarmowej
  • kiedy będziemy unikali paszy o dużej zawartości skrobi, ponieważ jej duże pokłady powodują powstanie kwasu mlekowego, co prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego i ogranicza działanie enzymów.

Jelito cienkie rozkłada lekkostrawne  substancje za pomocą enzymów (cukry, białka, tłuszcze, skrobie) wchłania produkty tego rozkładu(glukoza, fruktoza, aminokwasy, kwasy tłuszczowe) a także minerały i witaminy.

Po rozłożeniu i wchłonięciu związków pokarmowych jak to nazwę, następuje dalsza  i końcowa droga do jelita grubego. Jelito grube składa się z jelita ślepego, okrężnicy małej, okrężnicy dużej i odbytnicy. Można nazwać to końcowym odcinkiem przewodu pokarmowego, gdzie są rozkładane włókna surowe i niestrawione substancje odżywcze. Dochodzi tu także do przetworzenia witamin z grupy B, C i K.

Aby jelito grube dobrze funkcjonowało to powinno się:

  • przestrzegać zasad żywienia takich iż, w paszy zawartość włókien surowych powinna wynosić minimum 18%
  • odstępy między karmieniami nie powinny wynieść więcej niż 12 godzin
  • nie skarmia się dużych ilości słomy, gdyż przy niedoborze biała obumiera flora bakteryjna co zwiększa ryzyko kolki
  • zmiana paszy powinna następować stopniowo
  • nie powinno podawać się zbyt dużej ilości zbóż, ponieważ prowadzi to do obniżenia pH i prowadzi to do ochwatu

 Zadaniem okrężnicy małej, która jest na samym końcu, jest uformowanie niestrawionych resztek pokarmowych w formie kału. Na kał składają się niestrawione resztki pokarmowe, wydzieliny flory bakteryjnej, woda. Powinien być on błyszczący o zielono-brązowożółtym zabarwieniu, dobrze uformowany. Wszelkie odstępstwa od normy, obecność piasku w kale lub dziwny zapach sygnalizują na zaburzenia trawienia.

J.K

Za zgodą wyd RM

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane