Masaż odprężający cz 2

Podstawowy masaż odprężający obejmuje 9 punktów, powinien trwać 10-15 minut. Jeżeli podczas niego wyczujemy opuchliznę  lub podwyższoną temperaturę którejś z części ciała, powinniśmy przerwać zabieg i skonsultować się z weterynarzem. Masowanie uczy konia zaufania do człowieka, podobnie działa umiejętne czyszczenie. Miedzy tymi dwoma zabiegami jest ścisła więź.

Głaskanie – główny chwyt stosowany w masażu odprężającym, o wyraźnie kojącym i uspokajającym działaniu, bezpośrednio wpływający na układ nerwowy.

Głaskanie palcami stosuje się na koniec każdego masażu, a także przenosząc dłonie podczas masażu w inne miejsce. Wykonuje się je także podczas zmiany chwytu. Głaskanie można wykonać palcami, całą dłonią , lekkimi posuwistymi ruchami z równomiernym naciskiem 0,5kg. Masując konia w Doś grubym zimowym futrze można dwukrotnie zwiększyć nacisk. Kierunek przesuwania palców może być dowolny, lecz najczęściej głaszcze się wzdłuż mięśni z włosem.

Masowanie konia;

Uszy

Cała dłonią chwyta się nasadę ucha i bardzo ostrożnie je pociąga, przesuwając palce aż do jego końca, jednocześnie odchylając je w bok i delikatnie pocierając oraz dociskając palcami jego koniec przez 1-2 minuty. Następnie pociągnąć ucho ku dołowi i zatoczyć nim parę kółek zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Masaż uszu uspokaja i odpręża konia, czego dowodzi opuszczenie głowy i przymkniecie oczu. Można go stosować podczas badania lekarskiego, w czasie kolki, daje on także dobre rezultaty wśród koni, które nie chętnie poddają się pielęgnacji głowy. Jeżeli koń masażu nie zaakceptuje to należy go przerwać.

Grzebień grzywy

Obiema rękami wykonuje się serię ucisków mięśnia grzbietu grzywy, zaczynając od głowy, a kończąc przed kłębem. Czasie uciskania palce od wskazującego do małego znajdują się po przeciwnej stronie, kciuk i śródręcze po stronie masującego. Uciski powinny być energiczne lecz nie zbyt mocne. Należy utrzymywać regularny i powolny rytm.

Szyja

Palce lekko dociskając przesuwa się z włosem od grzbietu grzywy w dół przez całą szerokość szyi. Następnie stosuje się ruch wahadłowy szyi jedna rękę kładąc na grzbiecie grzywy druga na tchawicy. Górna cześć szyi należy  kołysać delikatnie raz w jedna raz w drugą stronę. Powoli przyspieszać, aż do osiągnięcia jednego ruchu na sekundę, zaczyna się od górnej części i powoli schodzi w dół.

Kłąb

Po zakończeniu kołysania szyi przesunąć dłonie na kłąb i rozpocząć masaż po jego obu stronach, uciskając lekko przez minutę. Co jakiś czas robić przerwy  na kilkusekundowe głaskanie.

Grzbiet

Stosując lekki nacisk(najwyżej 1kg) przesuwa się otwarta dłoń wzdłuż grzbietu od kłębu do okolic kości krzyżowej. Powtarza się to kilkakrotnie.

Kość krzyżowa

Dłoń należy przyłożyć do zadu w okolicy kości krzyżowej i masować ją wibrującym ruchem ok. 30 sekund. Następnie należy wykonać dłonią kilkanaście ruchów okrężnych zgodnie z ruchem wskazówek zegara i tyleż w przeciwnym kierunku. Dla bezpieczeństwa powinniśmy trzymać jedna rękę poniżej stawu biodrowego konia; pozwoli nam to na reakcje na każdy niekontrolowany ruch tylnej nogi, odpychając konia od siebie.

Ogon

Jeżeli jesteśmy niepewni reakcji konia to powinniśmy postawić kostkę słomy za jego tylnymi nogami. Po wymasowaniu okolic kości krzyżowej palcami prawej ręki przeciąga się wzdłuż krzyża do nasady ogona, po czym chwyta się tą ręka ogon ok. 10cm poniżej jego nasady i podnosi go. Lewą ręką podtrzymać dolną część ogona, aby wygiąć go na kształt znaku zapytania.

Następnie zatacza się koła nie więcej niż 3 razy z ruchem wskazówek zegara i także tyle samo w przeciwnym kierunku. Podczas tych ruchów należy zwrócić uwagę czy nie wyczuwa się ograniczenia ruchu, które świadczy o napięciu mięśni ogona lub zadu. Może to wskazywać na problemy z kręgosłupem.

 Delikatnie pociągamy go za ogon, (za włosy, a nie nasadę), angażując ciężar tylko własnego ciała. Rozciągnięty ogon powinien tworzyć przedłużenie zadu, wiec należy go ciągnąc po skosie ku dołowi. Wyciągnięcie ogona powinno trwać ok. minuty. Uniesienie kłębu ora pochylenie głowy świadczy o właściwym wykonaniu rozciągnięcia.

Po delikatnym rozciągnięciu ogona można rozpocząć lekkie uciskanie palcami jego każdy krąg. W tym celu jedna ręka bardzo delikatnie naciąga się ogon, a palcami drugiej chwyta się i lekko naciska. Po zakończeniu masażu ogona zaleca sie przez parę sekund głaskać palcami okolice zadu i kości krzyżowej.

Nogi

Po zakończeniu masażu ogona należy delikatnie przesunąć ręce w kierunku tylnych nóg. Kilka razy przeciągamy ręką w dół jednej nogi, a przed przeniesieniem na drugą kilkakrotnie głaszczemy zad. Maszą zaleca się rozpocząć od tylnych nóg, a zakończyć na przednich.

Każdą nogę trzeba podnieść jak do czyszczenia kopyt. Ostrożnie zginamy i zataczamy małe koło, najpierw do środka i do przodu, potem a zewnątrz i do tyłu 3 razy. Podczas zataczania kół najlepiej jedna ręką złapać  pęcinę, a drugą ująć nogę tuz za stawem skokowym ( nogi tylne) lub nadgarstkiem(nogi przednie). Dzięki takim ruchom następuje odprężenie kończyn pasa miedniczego i barkowego. Masaż powinno robić się z wyczuciem. Wychylenie nogi w każdym kierunku  nie powinno być większe niż przy naturalnych ruchach.

 W czasie masowania nóg należy dążyć do tego, aby koń przeniósł ciężar ciała na nogę nie masowana, dzięki czemu masaż da lepszy efekt.


Talaśka

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane