Sex zwycięzcą!!!

2-3 września, SO Bogusławice

Ponowne zwycięstwo ogiera hodowli prywatnej, wyrównana stawka, nowy element próby dzielności

Do tegorocznej próby dzielności ogierów rasy małopolskiej w SO Bogusławice przystąpiło 20 zakwalifikowanych w maju ogierów. Licencję uzyskało 17 z nich – dwa otrzymały ocenę niedostateczną, zaś janowski og. Drwal (Hebab o – Draga/Emir) nie przystąpił do drugiego dnia próby ze względu na kulawiznę.

Jeden ogier uzyskał ocenę wybitną, trzy bardzo dobrą, trzy dobrą i dziesięć dostateczną.

Pierwszego dnia przeprowadzono ocenę na płycie, ruchu w ręku na trójkącie, następnie w hali młode ogiery prezentowały się w ruchu i skokach luzem. Popołudniu nastąpił pokaz pod siodłem, dnia kolejnego zaś próba wytrzymałościowa – galop w terenie na odcinku 2500 m z pięcioma niewielkimi przeszkodami stałymi. Po zakończeniu próby nastąpiła aukcja.

Zwyciężył ubiegłoroczny pechowiec, urodziwy Sex (First des Termes AA – Sonia/Elam) hodowli p. Zdzisława Szczepanka. Ten wszechstronny ogier, obdarzony wspaniałymi możliwościami skokowymi, uzyskał wszystkie indeksy na poziomie wybitnym! Kolejno: ogólny 141, skokowy 149, ujeżdżeniowy 146. Najwyższe noty komisja przyznała mu za skoki luzem – 8,2, a także galop wytrzymałościowy – 8,7. Jego możliwości skokowe docenili także obcy jeźdźcy, którzy ocenili jego predyspozycje na 7,5 punkta (najlepiej w roczniku).

Należy mieć nadzieję, że ten wielce utalentowany ogier pójdzie w ślady dwóch bardzo dobrych synów Firsta – Liwca (od Larisa/Judex xx), także zwycięzcy ZT, i niestety padłego w tym roku Hutora (od Haduda/Hippies), które wspaniale radziły sobie w WKKW.

Miejsce drugie zajął walewicki Łowca (Top Gun AA – Łoza/Czynel xx). Ten kasztanowaty ogier wyróżnił się swoja wszechstronnością. Na pochwałę zasługują jego bardzo dobre chody podstawowe, a szczególnie galop, za który Łowca otrzymał od komisji najwyższą ocenę – 8,3 pkt. Jego indeksy ukształtowały się na poziomie oceny bdb, odpowiednio: 136, 132, 132. Biorąc pod uwagę fakt, że ogier ten skakał pod jeźdźcem najlepiej w czasie próby – 8,3 pkt., oraz to, że pochodzi po ojcu koni takich jak Biały Bór (od Baskonia/Judex xx) – skoki na poziomie MR, czy Hatteria od Hatynka/Judex xx – skoki MR, teraz WKKW, można liczyć, że występ ZT jest udanym początkiem jego kariery sportowej.

Trzecie miejsce zajął kolejny koń hodowli, gniady El Bonillo, który jest przykładem ciekawego połączenia. Otóż jest on po dzielnym i urodziwym ogierze Berlin Bej (Elsing oo – Berenika/Blagier) od klaczy Egzema (Przedświt XIII – 4 x – Egzotyka/Okół) w typie furioso-przedświt. Co ważniejsze, klacz ta dała już uznanego og. Egzemus po Dryblas, na którym Jan Mossakowski z sukcesami startuje w WKKW, a także ogierka El Ejido po Emetyt, który w tym roku zwyciężył w klasie ogierków rocznych na wystawie w Białce. Wygląda na to, że jego hodowca, pan Jan Zuber ma klacz, którą powoli można zacząć nazywać kurą znoszącą złote jaja.

Indeks ogólny i ujeżdżeniowy El Bonillo kształtuje się na poziomie oceny bdb – odpowiednio 123 i 126 pkt., zaś skokowy na poziomie oceny db – 119 pkt. Najmocniejsze jego strony to jezdność, oceniona na 6,8 pkt., która przy średniej ocenie 4,75 wydaje się być bardzo dobra, oraz dobre chody podstawowe, szczególnie kłus i galop. Skoki są poprawne, ale brakuje jeszcze dojrzałości, choć uległy ogromnej poprawie od czasu tzw. testu połówkowego, gdzie El Bonillo pokonywał korytarz zygzakiem, przy kiepskiej ogólnej technice. Również ocena za galop wytrzymałościowy na poziomie 7,5 pkt. rokuje nadzieje na dalszą karierę w WKKW bądź ujeżdżeniu.

Ostatnim ogierem, który uzyskał ocenę bdb, był drugi walewicki wychowanek – og. Jasny Poranek (Jalienny AA – Jutrznia po Elsing oo). Ten gniady urodziwy ogier był moim zdaniem najlepiej skaczącym ogierem w stawce. Jego indeksy prezentują się następująco: 121, 118, 124. Komisja najwyżej oceniła jego skoki luzem, za które otrzymał 8,3 pkt. Jasny Poranek jest też wysoko zbonitowany – na 82 pkt., w tym 9/10 (!) za kłus. Również i on powinien udanie zadebiutować w sporcie jeździeckim – jego pełna siostra wygrała w tym roku próbę dzielności dla klaczy, a po tym samym ojcu og. Huzar (od Huanita/Toledo xx) zajął 3 miejsce w MPMK 4-latków w skokach i 2 w MPMK w WKKW!

Wśród pozostałych ogierów, które uzyskały licencję, na wyróżnienie zasługuje siwy janowski Arsenał (Hebab o – Arizona/Cynik xx) z dobrym indeksem ujeżdżeniowym 111 pkt. i dobrymi chodami podstawowymi, przy wspaniałym charakterze – 10/10 pkt. Co ciekawe, jego pełny brat (kasztanowaty) Arioso w ubiegłym roku zajął miejsce 3.

Na uwagę zasługuje też ciemnogniady Wezyr (Top Gun AA – Wakaya/Kwartet AA) – najwyżej oceniony pod kątem jezdności w tegorocznej stawce. Jego hodowcą jest p. Jacek Soska, którego inny wychowanek, Bre Gun od Brednia/Oregon xx zajął w 2006 roku 2 miejsce, a obecnie startuje w konkurencji skoków. Prawie tak wysoko za jezdność oceniono ogiera Boston (Emetyt – Bona/Oregon xx). Przyszłościowym koniem w konkurencji WKKW, ze względu na swoją wszechstronność, może być janowski Emanor (Vis Versa – Eminencja/Szał xxoo), który uzyskał ocenę dobrą.

Troszkę zawiódł ogier Topaz (Efekt – Tamaria/Decoration AA), który niestety nie dorównuje jak na razie jakością skoków i urodą swojemu utytułowanemu ojcu.

Tegoroczną stawkę tworzyły wyrównane i w większości urodziwe młode ogiery. Aż 13 na 20 z nich uzyskało choć jeden z indeksów na poziomie oceny dobrej (100 pkt.). Może cieszyć, że dwa ogiery, które nie zdały próby, obdarzone były urodą, a w czasie próby po prostu nie miały dnia bądź komisja nie widziała ich w roli reproduktorów. Wspaniale ze swojej roli wywiązało się SO Bogusławice – wysoki poziom pielęgnacji i doskonała kondycja napawa optymizmem. Bez zarzutu była także trójka jeźdźców, szkoda, że czwarty znacząco obniżał poziom.

Oliwia Chmielewska

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane