Zwrot na zadzie

Jest to manewr, który charakteryzuje się obrotem o 180 stopni i jest wykonywany w stępie. Koń posiada wygięcie w kierunku, którym się porusza, jego zad pozostaje w miejscu, natomiast przednie kończyny wykonują obród dookoła zadu. Dokładniej opisując przednie kończyny oraz zewnętrzna zadnia noga obracają się dookoła wewnętrznej zadniej kończyny. Podczas każdego manewru wykonywanego w stępie powinno się zwracać szczególną uwagę na rytm.

Zwrot na zadzie bardzo angażuje zad konia i powoduje głębsze zginanie się stawów. Ten manewr jest wykorzystywany, aby zapoznać konia z koncepcja piruetu w stępie, kiedy dotrzemy do nauki bardziej trudniejszych elementów. Zwrot na zadzie różni się od piruetu tym, że jest wykonywany ze stępa pośredniego, który przed samym wykonaniem manewru jest skracany, a piruet wykonuje się ze stępa zebranego. Podczas wykonywania zwrotu na zadzie, zadnie nogi konia mogą wykonywać  niewielkie koło ( średnica nie powinna przekracza średnicy dużego talerza). W piruecie wewnętrzna zadnia noga powinna być unoszona i stawiana w to samo miejsce, z którego została oderwana.

Pomoce do wykonania zwrotu na zadzie na lewo :

Dosiad : ciężar ciała pozostaje na lewej kości kulszowej

Lewa łydka : pozostaje na popręgu  i pomaga w wygięciu konia w ciele i zaangażowaniu jego wewnętrznej zadniej nogi.

Prawa łydka : przesunięta jest za popręg i pomaga w utrzymaniu wygięcia dookoła wewnętrznej łydki a także zapobiega ucieczce zadu na zewnątrz.

Ręce : przesuwają się w kierunku zwrotu w tym wypadku na lewo, prowadzą przód konia dookoła jego zadu. Dłonie powinny pozostać obok siebie w jednakowej odległości od ciała jeźdźca. Lewa wodza ma działanie otwierające lub prowadzące, prawa zbliżona jest do syi konia i pomaga w prowadzeniu konia dookoła zadniej nogi.

Kolejność użycia pomocy

Na początek powinno się skrócić wykrok, poprzez zastosowanie dosiadu zwalniającego. Uzyskujemy to poprzez prostowanie się w siodle i napięcie mięśni brzucha, co powoduje iż przestajemy podążać swoim ruchem, za ruchem konia. Wyginamy konia do środka. Jedziemy w pozycji łopatka do środka na czterech śladach. Na koniec przesuwamy obie ręce w kierunku wykonywanego zwrotu, po to aby poprowadzić łopatki konia dookoła jego tylnych nóg.

Jak możemy wykorzystać manewr „zad do środka" jako przygotowanie do wykonania „zwrotu na zadzie."

Jeżeli wykonujemy ćwiczenia zad do środka na wolicie, to jest to bardzo pomocnym ćwiczeniem do wprowadzenia manewru zwrotu na zadzie. Jeżeli będziemy wymagali od konia perfekcyjnego zwrotu na zadzie zaraz za pierwszym razem, za bardzo go obciążymy. Jeśli zaczniemy mu pokazywać  nowe ćwiczenie od zadu do środka na wolcie, mamy większe szanse, ze nie utracimy podstawowych wartości takich jak: wygięcie, regularność rytmu stępa, chęć ruchu naprzód.

Jak utrzymać rytm?

Podczas zwrotu na zadzie koń powinien utrzymywać rytm stępa. Jego wewnętrzna zadnia noga powinna maszerować w takim samym rytmie, nie powinna być nigdy oparta w tym samym miejscu bo to nie piruet. Aby osiągnąć taki rezultat możemy sobie pomagać naszą wyobraźnią i pomyśleć, że zadnie nogi konia są tłokami, które poruszają się w równym rytmie w górę i dół. Lub możemy zrobić z naszego konia muzyka, który gra na bębnach wybijając rytm.

Jak zmniejszyć napięcie konia?

Zdarzają się konie, które są bardzo spięte jak tylko próbuje się skrócić stęp. Próbują się wspinać. Jeżeli my natrafimy na taki przypadek, nie skracajmy stępa pozostańmy w stępie pośrednim, a także wykonujmy ćwiczenie zad do środka na małym kole, lecz czasem zatrzymujmy się i dajmy trochę koniu zrelaksować. Jeżeli będziemy wielokrotnie jeździć po kole to dajemy zwierzęciu czas potrzebny żeby przyzwyczaić się do stałego rytmu i uświadamiamy mu, ze nic złego się nie dzieje. Musimy pamiętać, iż są różne konie. Jedne uczą się szybciej, a inne wolniej. Dlatego musimy być wyrozumiali i cierpliwi.

 

Za zgodą wydawnictwa Galaktyka

Jane Savoie „od półparady do zebrania"

J.F

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane