Ustępowanie od łydki cz 2

W części pierwszej zapoznaliśmy się z ogólnym wyjaśnieniem czym jest ustępowanie od łydki, jakie stosuje się do tego pomoce oraz z techniki i sposoby wykonana tego ćwiczenia. W tym artykule opisze parę pożytecznych rad dla jeźdźca, błędów jakie są najczęściej popełnianie oraz je korygować.

Pożyteczne rady dla jeźdźca wykonującego ustępowanie od łydki:

Używaj delikatnych pomocy łydką

Zanim wprowadzisz ustępowanie od łydki, upewnij się czy nie nadużywasz jej lub nie używasz jej za silnie. Dobrze ułożony koń odchodzi w bok ze względu na zmianę położenia łydki, a nie na jej nacisk. Jeżeli tak się nie dzieje, to powinno się nauczyć konia słuchania łydki. Zacznij od przesunięcia łydki do tyłu. Jeżeli koń nie przesunie się natychmiast w bok, to zabierz łydkę i użyj palcata aby uzyskać jego reakcję. Przytrzymaj go, używając pozostałych pomocy, tak aby działanie łydki odesłało go w bok, a nie do przodu. Następnie sprawdź działanie łydki, przesuwając ją ponownie za popręg. Jeżeli koń natychmiast zareaguje i odsunie się w bok niezwłocznie go nagrodź. Jeżeli zareaguje opieszale ponownie go pogoń bok i raz jeszcze przetestuj działanie pomocy. Nie powinno wino się zmuszać konia siłą aby szedł w bok.

Siedź prosto i pośrodku

To jest kolejny powód dla którego nie powinno się używać mocnej łydki, ponieważ powinniśmy utrzymać centralny dosiad. Jeżeli zaczniemy mocniej napierać lewą łydką, to nasze ciało będzie odchylać się na prawo, co spowoduje u konia trudności w poruszaniu się w lewo.
Pogłębianie stopnia krzyżowania nóg

Koń na kilka sposobów może unikać krzyżowania nóg. Można temu zapowiedz, lecz trzeba sprawdzić czy są spełnione cztery podstawowe warunki.

1.    Naprzód: utrzymaj energie i ruch naprzód
2.    Bycie prostym: utrzymuj szyje konia prosto
3.    Rytm: utrzymuj regularny rytm i stałe tępo
4.    Osiągnij odpowiedni kąt: Kąt wygięcia powinien wynosić 35 stopni, kiedy prosisz o ustępowanie od łydki wzdłuż ściany i o kole.

Jeżeli te warunki są naprawdę dobrze spełnione, to koń będzie krzyżował nogi dosyć głęboko, aby ustępowanie od łydki spełniało dostatecznie swoje zadanie jako ćwiczenie rozluźniające i uelastyczniające.

Zwiększaj energię w ruchu naprzód

Czasem koń traci swój impet do ruchu naprzód, ponieważ nie jest fizycznie gotowy do wykonania bocznych chodów przez dłuższy czas. Lecz także zależy to od jeźdźca, który powoduje utratę ruchu naprzód poprzez robienie zbyt ostrego kąta przez ograniczanie konia wodzami, albo robiąc przez dłuższy czas chody boczne przez przeplatania ich ruchem po liniach prostych. Bez względu na to chody boczne nigdy nie powinny spowodować utratę energii.


Ćwiczenia pomagające zachęcać konia do ruchu podczas ustępowania od łydki.

1.    Brak zwinności: Wprowadź ustępowanie od łydki pod mniejszym kątem niż 35 stopni. Utrzymanie ruchu naprzód jest ważniejsze niż ruch w bok. Kiedy koń stanie się zwinniejszy stopniowo zwiększaj kąt ustawienia ciała. Przy każdym zwiększaniu kąta ustawienia ciała sprawdź czy koń nadal idzie chętnie do przodu. Żeby w pełni skorzystać z tego ćwiczenia , Kon powinien iść energicznie naprzód pod katem 35 stopni. Ale osiągnięcia tego może zająć nawet kilka tygodni.
2.    Brak siły: Spróbuj wykonać mniej kroków chodem bocznym, do momentu aż koń się wzmocni, aby móc sprostać zadaniu z odpowiednia ilością energii. Proś o ustępowanie tylko kilka kroków, następnie wróć do ustawienia na wprost i wydłuż wykrok, to pomoże koniowi odprężyć mięsnie  i dobudować chęć ruchu naprzód.  
3.    Ustępowanie od łydki na wzorze „schodkowym”: Zacznij ustępowania na linii przekątnej przez ujeżdżalnię, następnie jedź równolegle do ściany ujeżdżalni. Powtarzaj ten wzór, aż dojedziesz do końca ujeżdżalni. Jest to dobre ćwiczenie sprawdzające wrażliwość konia na łydki. Jeżeli wykonujesz ustępowanie w kłusie ćwiczebnym koń traci energię, odzyskaj ją poprzez natychmiastowe przejście do kłusa anglezowanego i wydłużenie wykroku. W kłusie anglezowanym unoś się wysoko, przez co będziesz zachęcać konia do bardziej zaangażowanego ruchu.

Utrzymanie prostej szyi konia

Najczęstszy błąd jaki jest spotykany przy ustępowaniu od łydki, to wyginanie szyi do wewnątrz zamiast uzyskania zgięcia w potylicy. Zapamiętaj, że podczas ustępowania na lewo, prawa wodza prosi tylko o zgięcie w potylicy, podczas kiedy lewa podtrzymuje i utrzymuje szyje konia prosto. Jeżeli działanie obu wodzy jest niepoprawne, za duży nacisk jest wywierany na prawą wodze, to koń wygnie całą szyje do środka, zamiast tylko zgiąć się w potylicy.  Im bardziej łopatka konia wypada w na lewo, tym bardziej jego zad ucieka na prawo.  
Jeżeli szyja konia jest wygięta, a koń nie jest prosty osi kręgosłupa, jego kończyny nie krzyżują się głęboko to cel wykonania ćwiczenia jest stracony. Ponieważ zwierzęciu jest trudno odpowiadać na pomoce jeźdźca spychające go w bok, kiedy jego ciało nie jest dobrze ustawione.
Jeżeli zauważysz, że koń ma wygiętą szyję, to odpuść wewnętrzną (prawą) wodzę i silniej podtrzymaj wodzę zewnętrzną (lewą) .

na podstawie książki Jane Savoie

"Wszechstronne szkolenie koni" za zgodą wyd Galaktyka

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane