Kontragalop

Znany jest jako galop na złą nogę. Jest to ćwiczenie na posłuszeństwo i elastyczność konia.  W tym chodzie prosisz konia aby zagalopował na nogę, którą uważa się za nieprawidłową. Czyli chodzi  o to aby jadąć w lewą stronę, koń zagalopował i z prawej nogi. Termin wewnętrzny i zewnętrzny w odniesienieniu do kontragalopu odnoszą się do tego, na którą stronę jest wygięty koń, a nie do kierunku w którym podąża. Tak wiec jeżeli jedziemy kontragalopem w lewo na prawą nogę, prawa strona konia jest strona wewnętrzną, nawet jeżeli po tej stronie jest zewnętrzna ściana ujeżdżalni.

Nauka kontragalopu

Najlepiej zacząć na liniach prostych i wprowadzać go stopniowo. Jeżeli będziemy realizować nasz plan systematycznie, możemy zminimalizować problemy, takie jak usztywnienie, przejścia do kłusa, lotną zmianę nogi lub krzyżowanie w galopie. Koń krzyżuje się wtedy, gdy przednie nogi galopują na jedna stronę, a tylne na drugą. Kiedy koń krzyżuje w galopie, to dziwnie to wygląda,i tym samym dziwnie się to odczuwa siedząc na nim. Są pewne ćwiczenia, które pomogą zarówno koniu jak i jego jeźdźcowi. Lecz trzeba pamiętać, że ćwiczenia wprowadza się stopniowo, i nie próbuje się trudniejszych zanim koń nie opanuje tych prostszych.

1.    Zacznij przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, galopuj na lewą prawidłową nogę, kiedy miniesz drugi krótki róg na ścianie, delikatnie skieruj konia na łuk, który będzie oddzielał go od ściany. W Akim ustawieniu przejedź jeszcze 3-4 kroki galopu i skieruj konia powrotem na ścieżkę ku kolejnemu rogowi. Podczas tego ćwiczenia kontra galopem będzie się jechać tylko przez krótki odcinek., kiedy zmienisz kierunek na długą ścianę.

2.    Podobnie jak wcześniej zacznij galop. Przejedź przekątną ujeżdżalni lecz nie zmieniaj nogi od której koń zaczął galop, kontynuuj galop na krótkiej ścianie i po dojechaniu do rogu kieruj się ponownie na przekątną. To ćwiczenie jest trudniejsze ponieważ prosisz konia aby pozostał w kontra galopie przez długość całej krótkiej ściany. Raczej ścinaj zakręty ponieważ przy głębszych zwiększysz trudność ćwiczenia, co może spowodować utratę równowagi u konia.

3.    Przejedź cały obwód ujeżdżalni kontragalopem ścinając zakręty.       

4.    Wjedź kontra galopem w duże koło (o średnicy co najmniej 20 metrów)

5.    Przejedź serpentynę utrzymując tą samą nogę w galopie.

6.    Zwiększ liczbę zakrętów w serpentynie

Jeżeli koń zrozumie o co chodzi, sprawdź posłuszeństwo prosząc go o zagalopowanie na zewnętrzna nogę podczas jazdy na długiej ścianie ujeżdżalni. Niektóre konie i jeźdźcy uznają, że trudno i m zagalopować , ponieważ mają uczucie klaustrofobii. Jeżeli ty i twój Wierzchowic również macie takie uczucie, spróbujcie zrobić to w pewnym oddaleniu od ściany. Jadąc w lewo zagalopuj na prawą nogę z myślą, ze jest to prawidłowa noga i że zaraz skręcisz w kierunku ściany na prawo przegalopujesz przez ścianę i wyjedziesz z ujeżdżalni.

Rady przy kontragalopie

Zwróć uwagę na wodze. Jak wisisz na prawej to blokujesz zewnętrzną zadnią nogę konia, co spowoduje przejście do kłusa. Pomyśl o delikatnym poluzowaniu kontaktu wewnętrznej dłoni, a jeśli zajdzie konieczność użyj wewnętrznej łydki, aby utrzymać galop. Utrzymuj elastyczne ramiona i ruchome stawy łokciowe, po to aby przy trzecim uderzeniu nóg być w stanie przesuwać dłonie w kierunku pyska konia. Jeżeli mowa o tułowiu to najlepiej będzie jeżeli lekko go odchylisz do tyłu  ponieważ odchylenie do przodu bardziej obciąża przednie nogi konia. Musisz być zrelaksowana i myśleć że jedziesz zwykłym galopem, ponieważ kiedy się usztywnisz to twój partner zrobi to samo.
Najczęstsze problemy

Pierwszym i zasadniczym jest wyginanie szyj konia w kierunku nogi wiodącej, co powoduje że łopatki konia wypadają poza linie po której zwierze się porusza. Pamiętaj, że równowaga i ustawienie konia w kontragalopie powinny być takie same jak w zwykłym galopie. Pozwalanie przyspieszać koniu powoduje, że pozostawanie tylnych kończyn za bardzo z tyłu przez to przeniesie ciężar ciała na przednie nogi lub zacznie kłusować. Rytm kontra galopu powinien być taki sam jak zwykłego galopu. Czasem rytm galopu robi się taki wymęczony i koń przechodzi w czterotakt. Przyczyna tego jest ograniczanie konia wodzami lub rozciągniecie jego sylwetki. Jeżeli tak się stanie jedź mocniej do przodu, wydłuż wykrok i spróbuj utrzymać taki rytm.
 

tekst na podstawie książki Jane Savoie
"Wszechstronne Szkolenie koni" za zgodą wydawnictwa Galaktyka
foto  Monika Piech

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane