Czy ujeżdżenie jest dla Ciebie ?

Ujeżdżenie ma na celu rozbudować harmonię fizyczną i psychiczną konia, oraz jego wydajność. Powinno ono uspokajać konia, sprawiać, ze będzie przepuszczalny, uważny, i bliższy idealnego porozumienia ze swoim jeźdźcem.

Zadaj sobie pytanie czy chciałabyś aby to właśnie Twój koń był zrelaksowany, posłuszny i bardziej przyjemny do jazdy? Pomyśl jak byłoby wspaniale gdyby Twój koń czerpał prawdziwą radość z jazdy, z chęcią i entuzjazmem odpowiadał na Twoje delikatne sygnały. Ujeżdżenie pozwala rozwinąć ten niewerbalny język tak byście mogli tworzyć jedność.

Czy idea aby pomóc Twojemu koniowi, aby stał się bardziej atletyczny przemawia przez Ciebie ?  Tak naprawdę konie nie są stworzone do noszenia nas na grzbiecie i bez względu na to jak kochamy swoje konie, stanowimy dla nich naprawdę ogromne obciążenie. Wyobraź sobie sytuacje kiedy przyprowadzasz konia z pastwiska, zakładasz na niego siodło, dokładasz do tego własny ciężar i nagle zwierze nie porusza się  ładnym efektownym chodem takim jak na pastwisku. Jest odwrotnie!, wlecze się na nogach, usztywnia ciało.

Ale w ujeżdżeniu jest klucz, który może nam pomagać aby tak nie było. Dzięki niemu możesz zwrócić koniowi pod siodłem piękno jego naturalnego ruchu, jakie prezentuje będąc na wolności.

Teraz pomyślmy nad problemami fizycznymi i równowagą. Zadaj sobie pytanie : czy koń bywa czasem obolały, sztywny, słaby, że nie jest w stanie wykonać powierzonego mu zadania?  Nie mam na myśli tutaj jakiś wielkich manewrów. Chodzi tutaj o jakość podstawowych chodów. A może jesteś osobą, która uprawia skoki i stwierdzasz, że Twój koń jest „zamknięty"  lub „zablokowany", tak ze masz trudności nim skręcać i nie jesteś pewna czy wyrobisz się na zakręcie, lub czy uda ci się płynnie pokonać aby prawidłowo pokonać koleją przeszkodę. A Czy zdarzyło ci się jechać w „lekką" przejażdżkę, a wracałaś z niej gorzej zmęczona niż zwykle, ponieważ koń wyrywał ci ręce ?

Wszechstronne szkolenie ujeżdżeniowe pozwoli, że zostaniesz fizykoterapeutką swojego konia, pomożesz mu się rozluźnić, wzmocnić, otworzyć, odblokować, uelastycznisz go, zrównoważysz, a także z biegiem czasu nauczysz go samoniesienia się.

Jeżeli to wszystko do Ciebie jednak nie przemawia, to rozważ fakt iż prawidłowo szkolony koń może długo z Tobą pracować. Większość najlepszych koni ujeżdżeniowych osiąga szczyt formy w wieku kilkunastu lat, czyli w okresie kiedy większość koni przechodzi na emeryturę.

Jeźdźcy często mówią „ Gdyby mój koń potrafił mówić, to powiedział by mi co mu się nie podoba". No cóż Twój koń ciągle do Ciebie mówi, musisz tylko nauczyć się go słuchać - interpretować jego mowę ciała. Szkolenie ujeżdżeniowe buduje wzajemną świadomość, co poprawia wyniki konia bez względu na to jaka dyscyplinę sportową wybrałaś.

J.F

Na podstawie książki Jane Savoie

„Wszechstronne szkolenie koni" za zgodą  wydawnictwa Galaktyka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane