Jak utrzymać zaangażowanie podczas chodów wyciągniętych?

Redakcja
20.10.2015

Jeżeli masz konia, który sam się niesie i jest zaangażowany, co jest niezbędnym elementem podczas wykonywania zadań w chodach wyciągniętych jak i pośrednich, przez co kontakt na wodzy powinien być lekki.

Przez cały czas, kiedy po wykonaniu przejścia do chodów wyciągniętych powinno się czuć lekkość konia w równowadze wznoszącej. Lecz jeśli czujesz, że koń wiesza się na wodzy po wyciągnięciu chodu, to przyczyną może być brak dostatecznego zaangażowania zadu.

Pisząc inaczej, jeżeli koń nie będzie miał podstawionego zadu, to będzie się miało wrażenie, iż musimy go ciągle wstrzymywać. W więc zanim poprosimy konia o chód wyciągnięty, musimy aktywować jego zad, co sprawi, że zwierzę samo zacznie się nieść.

Czasem jest tak, iż koń pięknie porusza się chodem wyciągniętym, sam się niesie, lecz po kilku krokach nagle traci to piękno chodu i wiesza się na wodzach. Powodem tego może być za duża prędkość, przy której koń traci równowagę, w wyniku, czego środek ciężkości przenosi się do przodu. Lub koń nie ma jeszcze tyle siły, aby przemierzyć dłuższy odcinek w zaangażowaniu.

Trzeba zapamiętać jedno, aby zawsze czuć zebranie podczas wyciągnięcia chodu i wyciągnięcie podczas zebrania. Czyli przejścia powinny być wykonywane podczas zebrania i zachowania prawidłowej równowagi wznoszącej, a podczas poruszania się chodem zebranym powinno się mieć uczucie jakbyśmy kontrolowali ogromną moc.

Utrzymanie zaangażowania w galopie niesie za sobą także pewne trudności i wyzwania. A mianowicie, jeżeli nawet w kłucie roboczym poprosimy konia o lekkie zaangażowanie to najczęściej koń zaczyna iść krzywo i zamiast głębiej podstawiać wewnętrzną zadnią nogę, spływa zadem do środka. Może to być spowodowane lenistwem, lub tym, że koń jest słaby fizycznie.

Jeżeli wykonujemy ćwiczenie łopatka do środka na czterech śladach na lewą nogę w galopie, to prosimy, aby koń stawiał lewą zadnią nogę pomiędzy przednimi kończynami. A robimy to stosując działaniem lewej łydki na popręgu i jednocześnie przestawiając przód konia lekko do środka, przesuwając obie ręce w lewo.

Jeśli problem z zaangażowaniem nie został wcześniej rozwiązany, to w późniejszym czasie prosząc konia o chód zebrany, może być z tym wiele problemów dla na jak i dla konia. 

Są też problemy typu, iż koń jest krzywy i unika podstawienia zadu w galopie zebranym, taka sytuacja na pewno spowoduje „zrzucenie ładunku" i ucieczkę zadem do środka podczas galopu wyciągniętego. Aby to poprawić należy ustawić konia lekko w pozycji łopatka do środka przed, w trakcie i po zakończeniu przejścia do galopu wyciągniętego.

Za zgodą wydawnictwa Galaktyka.   

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane