Jak poprawić przejścia z chodów wyciągniętych do chodów zebranych?

Z chodu wyciągniętego przejdź do zatrzymania stosując takir same kombinacje pomocy, jakie stosuje się podczas półparady(dosiad, łydki, zewnętrzna wodza. Na pewno na początku będziesz musiała zastosować mocniejsze pomoce, jeżeli oczekujesz od konia wyraźnego przejścia z chodu wyciągniętego bezpośrednio do zatrzymania. Ale nie bądź za ostra!! Jeśli koń zacznie odpowiadać przechodząc do zatrzymania na odcinku ok. czterech, pięciu kroków, to za następnym razem spróbuj znów przejść z chodu wyciągniętego do zebranego przy użyciu półparady. Jeżeli koń nie skróci wykroku, to nie dawaj mu silniejszej półparady, tylko wróć do ćwiczenia „chód wyciągnięty - zatrzymanie" opisany powyżej.

Inaczej pisząc, jeśli koń ignoruje półparadę zwykłą, to nie używaj silniejszych sygnałów, tylko wróć do podstaw, czyli wyostrz jego reakcję na zwykłą półparadę, robiąc przejścia do zatrzymania.

W czasie wykonywania przejść do niższego chodu zdarza się, ze konie wieszają się na wodzach, z powodu utraty równowagi i jego środek ciężkości przesuwa się na przód. Przyczyną może być za silne działanie wodzami.

Jest ćwiczenie, które może pomóc w przywrócenie większego zaangażowania zadu, co zapewni samoniesie się konia i na wykonywanych przejściach zostanie lekki na wodzach. Nie stosuj półparady, zastosuj ćwiczenie łopatka do środka, co zwolni konia i skróci jego wykrok. Podczas samego przejścia użyj wewnętrznej łydki po to, aby popędzić stawianie wewnętrznej zadniej nogi głębiej pod kłodę, i w tym samym czasie nieznacznie przesuwaj łopatki konia do środka. Ćwiczenie łopatką do środka na czterech śladach angażuje wewnętrzną zadnią nogę konia, co pozwala mu łatwiej się nieść.

Za zgodą wyd. Galaktyka

Na podstawie książki Jane Savoie

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane