Zmiana i zmniejszenie najazdu skośnego

Przygotowanie: ustawiamy trzy przeszkody na środku placu, dwa drągi na klockach i jedną stacjonatę. Odległość między przeszkodami powinna wynosić ok. 20m. Przeszkody ustaw w lekko wygiętego zygzaka lub falę. Do tego ćwiczenia możesz używać przeszkody niskie i średnie.

Sposób przejazdu:

  • Przez przeszkody jedziemy skróconym galopem.
  • Przejazd powtarzamy kilkakrotnie w obydwu kierunkach.
  • Przy takiej jeździe, powinno Ci wychodzić po 5 fule między przeszkodami.
  • Skupiaj się na środkowej stacjonacie, gdyż najazd na nią ma kluczowe znaczenie.

Podczas tego ćwiczenia można nieco je utrudnić przesuwając stacjonatę bliżej ściany placu, co zwiększy skos najazdu na nią. Ale pamiętaj, ze skoki po skosie nie są takie proste. Koń i tak będzie próbował lądować w kierunku z którego się wybił. Aby wykonać zmianę kierunku ruchu konia w locie, trzeba zastosować bardzo zrozumiały sygnał. Na początku nie wymagaj od konia cudów, powoli metoda prób i błędów dojdziecie do wprawy. Pamiętaj o elastycznym kontakcie z pyskiem. Nie szarp za wodze, bo to spowoduje zadzieranie głowy przez konia i zrzutką przeszkody zadem.

Co mam sprawdzać?

1. Jak ja stosuje pomoce. Czy są one płynne, stanowcze ale też delikatne. Jeśli stosowane pomoce są za ostre to koń będzie zadzierał głowę w górę i strącał przeszkodę tylnimi nogami

2. Czy potrafię po skoku nadać nowy kierunek zwierzęciu? Czy nasze ćwiczenia są płynne i spokojne? Czy są „walką" między mną, a koniem?

Jeśli koń odmawia skoku, jest nerwowy itp. To można zacząć od kilku ćwiczeń rozluźniających i zmniejszyć  poziom trudności ćwiczenia. Gdyż koń może nie być jeszcze gotowy na takie wyzwanie, lub być źle rozgrzany przed ćwiczeniami.

 

Za zgodą wyd. GALAKTYKA

J.Klimczak

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane