Kilka słów na początek

Tutaj nie zwracajmy uwagi, czy jesteś początkującym w tej dziedzinie dyscypliny, doświadczonym jeźdźcem na niedoświadczonym koniu lub mistrzem świata, Twój sukces zależy od solidnych podstaw.  

Można wyróżnić tutaj cztery, jakości, które mają i powinny mieć zastosowanie dla jeźdźca, jak i konia.

  • Rytm
  • Impuls
  • Balans
  • Wyprostowanie

Jeździec, który nie czuje rytmu podczas jazdy, nie będzie w stanie wykonać płynnego i równego przejazdu. Koń, który nie posiada impulsu, nie będzie efektywnie pokonywał przeszkód, tylko wlókł się po parkurze. Tworzenie impulsu powinno być zawsze na szczycie listy zadań dla jeźdźca, pomijając konie nerwowe, które trzeba niekiedy mocno wstrzymywać. Jeździec powinien być prosty, bo w przeciwnym razie nie da rady utrzymać konia w równej i zbalansowanej postawie.

Na początku ćwiczenia wyglądają na proste. Lecz nie cieszmy się za szybko, bo to, co wydaje się proste, nie zawsze takie jest. Tutaj perfekcjonizm jest zaletą, lecz trzeba wiedzieć, kiedy go użyć. Oczywiście ważne jest, aby być dokładnym od samego początku wykonywania ćwiczeń. Jeśli staniemy się wrażliwi na najmniejsze szczegóły wykonywanych ćwiczeń, to zrobimy spory krok w osiągnięciu celu.

Jeśli napotkasz problem w postaci wyłamania przed przeszkodą, to nie znęcaj się nad koniem poprzez używanie palcata lub ostróg. Lepiej zadaj sobie pytanie czy to ty nie zawiniłeś i nie zwalaj wszystkiego na konia. Przeanalizuj, co się stało, dlaczego tak się stało i jak to naprawić.

Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Zawsze używaj dobrego sprzętu, nie mam tu na myśli sprzętu za niewyobrażalną kasę, lub zrobienie komukolwiek reklamy. Ale na pewno przed skokami zawsze sprawdzaj stan ogłowia, siodła, puślisk i kasku, stosuj kamizelki ochronne i buty przystosowane do jazdy konnej. Staraj się zawsze używać kasku z atestem ASTM/SIĘ. Kupując kask zawsze sprawdzaj metkę, poświęć trochę czasu, aby go dobrze dopasować. Jeśli zdarzy ci się mocne uderzenia zawsze staraj się wymienić kask na nowy w miarę możliwości. Co do kamizelek to są one teraz wymagane w WKKW, na wyścigach. Chronią żebra i organy wewnętrzne, łagodzą skutki upadku na plecy.  Używaj butów z gładką podeszwą i obcasem, ponieważ on zapobiegnie uwięzieniu nogi w strzemieniu podczas upadku.

Zawsze skacz w obecności drugiej osoby, nawet, jeśli nie ćwiczysz skoków to mądrze jest wtedy, kiedy zawsze masz kogoś obok siebie, kto zerknie na ciebie.  Po co ryzykować swoje życie skoro mamy je tylko jedno.

Pomoc trenera, obserwatora, instruktora.

Zawsze staraj się jeździć pod okiem doświadczonej osoby, która pomoże Ci skorygować błędy oraz zwiększy to twoje bezpieczeństwo. Może także towarzyszyć tobie rodzeństwo, rodzic, współmałożonek, który jest gotowy przyjmować uwagi od Ciebie i przez to nauczy się, co nieco o jeździe, pomoże przebudować parkur, przez co Ty nie zakłócisz treningu.  Włącz pomocnika do twojego treningu, co spowoduje go weselszym i szybciej przyniesie poprawę tobie i twojemu wierzchowcowi.

Za zgodą wydawnictwa Galaktyka

Na podstawie książki „101 ćwiczeń dla skoczka"

J.F

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane