Drągi w kłusie + skok + drągi w kłusie

Sposób ustawienia:

Potrzebować będziesz dwóch zestawów drągów na kłus. Na środku placu ustaw średnią stacjonatę do przeskoczenia, natomiast na początku placu połóż 3 drągi do przekłusowania i pod koniec placu też 3 drągi do przekłusowania.  Odległość jaka powinna wynosić od drągów na kłus do stacjonaty ustal na ok. 24-25 metrów.

Sposób przejazdu:

Na pojedynczą przeszkodę najeżdżaj galopem. Po wykonaniu skoku przejdź do kłusa i tak pokonaj drągi. Do kłusa staraj się przejść po skoku, ale robiąc to płynnie. Staraj się zmieniać kierunek jazdy na przeszkodę, pokonując ja raz z jeden strony raz z drugiej.

Małe przypomnienie:

Pamiętaj o spokojnym rytmie galopu i przejściu przez drągi kłusem. Nie leć „na wariata". Wasz przejazd powinien być spokojny i harmonijny, bez żadnych szarpnięć itp. Koń powinien być rozluźniony i ty także. Utrzymuj delikatny ale stanowczy kontakt z pyskiem konia. Postaraj się prawidłowo podążać rękami w skoku, utrzymując delikatny kontakt z pyskiem. Ręce powinny być po obydwu stronach końskiej szyi, lekko do niej przylegając. Zachowaj linie prostą w łokciu, pomoże ci to przejść po skoku do łagodnego kłusa i przygotować konia na przejście przez drągi.

Wasze korzyści:

To ćwiczenie pozwoli rozluźnić konie spięte, opanować „uciekające „ od przeszkód. Jeździec uczy się prawidłowo podążać rękami w skoku - kształcenie ręki podążającej.

Rozluźnione ręce, o których wspominałam wcześniej mogą być stosowane tylko u jeźdźców, którzy mają prawidłową równowagę i dobrze ułożone nogi. Podczas jazdy jeździec tylko rozluźnia ramiona, aby podążyć za ruchem głowy i szyi konia podczas skoku.  Ręce nie ograniczają ruchów zwierzęcia, ale utrzymują z nim delikatny kontakt. Doświadczeni jeźdźcy utrzymują nieco mocniejszy kontakt z koniem po to aby zaraz po skoku skrócić pierwsze fule konia, kiedy jest im to potrzebne przy ciasnych zakrętach na placu.

J.K

Za zgodą wyd. Galaktyka. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane