Ćwiczenie 8 - Szereg drągów obustronnie podniesionych

Przygotowanie

Na początek zacznij od dwóch drągów ułożonych płasko w optymalnej odległości, mam tu na myśli naturalną długość wykroku konia. Po pewnym czasie stopniowo dodawaj drągi, aż będzie ich w sumie sześć. Upewnij się, czy koń będzie w stanie je pokonać, nie tracąc rytmu. Jeśli wszystko idzie dobrze, zacznij powoli drągi unosić naprzemiennie i także bądź czujny, czy koń daje radę. Na konie podnieś wszystkie drągi, najlepiej użyć do tego drewnianych bloczków z wyżłobieniem.

Jak to jechać?

Jedź przez środek drągów, utrzymując stałe tempo i rytm. Zaczynaj od najłatwiejszego ustawienia, a kończ na trudniejszym i dłuższym.

Korzyści płynące z ćwiczenia

Podwyższone drągi pozwolą koniowi rozwinąć większe zaangażowanie, siłę, lepszy balans, regularny wykrok i koncentrację. Ćwiczenie może być bardzo pomocne dla koni, których zadaniem jest przejście do wyższego poziomu w skokach, czy ujeżdżeniu.

Zadaj sobie pytanie „Czy jestem gotowy-a przejść dalej?"

Trzeba ocenić, czy koń osiągnął odpowiednią formę i umiejętności, aby sprostać tego typu ćwiczeniom. Im wyżej ustawione są drągi, tym koń musi zużyć więcej siły i skupienia, aby je pokonać. Nawet, jeśli drągi zostaną uniesione tylko 5-10cm nad ziemią, to już zmusza konia do dużego wysiłku i uwagi. Tylko bardzo silne i doświadczone konie są wstanie pokonać szereg drągów o wysokości 25-30cm.

Za zgodą wydawnictwa Galaktyka

J.F

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane