Ćwiczenie 10 - Podstawowe ćwiczenie gimnastyczne 2x osker

Sposób przygotowania:

Do wcześniejszego ćwiczenia okser + stacjonata dodaj jeszcze jedną parę stojaków do ostatniej stacjonaty, tak, aby powstał okser.

Sposób przejazdu:

Ćwiczenie to pokonujemy kłusem, lecz cały czas pamiętamy o impulsie, równowadze, rytmie, przed i na końcu ćwiczenia wykonujemy koło.

Co powinniśmy sprawdzać?

Czy nasz impuls i równowaga są prawidłowe, ponieważ skakanie kilku przeszkód na raz jest dość sporym wysiłkiem dla konia. Jeśli wylądujemy po pierwszym okserze bez impulsu, to następie przeszkody będą trudniejsze do pokonania dla naszego konia. Koń potrzebujesz czasem zachęty, także skorzystaj z cmokania.

Cmokanie, po co, na co, i dlaczego?

Wiele osób używa tej pomocy dźwiękowej, aby nadać impuls. Taki efekt można uzyskać poprzez energiczne „oderwanie" naszego języka od podniebienia, sumie to każdy cmoka jak potrafi. Większość koni odbiera ten sygnał, jako komendę „naprzód".

Pomoc dźwiękowa zawsze daje sporo korzyści i co najważniejsze nie powoduje zaburzeń równowagi u jeźdźca. Także naucz się korzystać z cmokania, kiedy koń potrzebuje zachęty.

Można także spotkać się z końmi, które wcale nie reagują na cmokanie, jak nauczyć konia reagować na dany sygnał dźwiękowy?

Jedź kłusem, cmoknij i natychmiast poproś o przejście do galopu, lecz nie używaj innych pomocy. Jeśli koń nie zareaguje użyj leciutko palcata, aby dosłownie pokazać mu, czego od niego oczekujesz. Lecz jeśli zareaguje prawidłowo, poklep go i przejdź do kłusa. Powtórz to ćwiczenie kilka razy. Następnego dnia na rozgrzewce znów spróbuj poćwiczyć aż koń zapamięta i będzie przechodził do galopu po jednym cmoknięciu.

Także ilość lekcji zależy od stopnia przyswajania wiedzy przez konia, inne potrzebują na to więcej czasu, inne mniej. Naucz go, iż cmokniecie jest twoją prośbą „naprzód".

Za zgodą wydawnictwa Galaktyka

J.F

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane