Kuc Kaspijski

Redakcja
20.10.2015

Ta ważna rasa została odkryta w Iranie w 1965 r. przez Amerykankę Louise Firouz. Chociaż z powodu niewielkiego wzrostu zwierzę zalicza się do kuców, tak naprawdę jest miniaturowym koniem, który pokrojowo stanowi niemal replikę konia typu 4. Powszechnie uważa się, że kuc kaspijski wraz z dzikim koniem azjatyckim są dwiema najstarszymi końskimi rasami na świecie. Prawdopodobnie jest spokrewniony z miniaturowym koniem z Mezopotamii, który żył tu od 3000 r. p.n.e. do VII wieku n.e. Obecnie są prowadzone badania mające wyjaśnić, czy kuc kaspijski jest przodkiem współczesnych ras gorącokrwistych, wliczając w to arabską. Przeprowadzone w 1969 r. analizy szkieletu dorosłego osobnika wykazały jednak wiele różnic. Dotyczą one budowy czaszki, długości kości dolnych partii kończyn w stosunku do ogólnych rozmiarów oraz struktury kłębu i kopyt.
W momencie powtórnego odkrycia kuca kaspijskiego występował on w znacznym rozproszeniu. Na szczęście zaczęto czynić próby odtworzenia rasy, początkowo w Iranie, w stadninie Norozabad, a od 1976 r. również w Anglii, gdzie założono stadninę. Dzięki troskliwej opiece i pracy hodowlanej sytuacja uległa poprawie.

Charakterystyka


Wysokość : pomiędzy 100 a 120 cm.

Eksteier posiada proporcje i pokrój miniaturowego konia wysokiej jakości. Głowa jest szlachetna, z bardzo małymi uszami, podobna do tej, jaką mają araby. Do tego muskularna szyja, wąski grzbiet i masywny zad. Nogi są mocne, z niezwykle twardymi kopytami, które rzadko wymagają kucia.

Maść: najczęstsze maści to gniada lub skarogniada

Pochodzenie: Iran, Anglia

Ciekawostka: Kuc kaspijski jest wyjątkowym stworzeniem o cudownym charakterze. Nawet wypuszczenie naraz kilku ogierów nie powoduje konfliktów. Jest na tyle zrównoważony, że może być wy-korzystywany przez dzieci, świetnie nadając się dla nich również pod siodło. Pięknie się porusza, dzięki czemu jest pożądany jako kuc pokazowy. Bardzo szybko adaptuje się do pracy w zaprzęgu. Jego szczególne, skośne ustawienie łopatek i długość kończyn sprawiają, że ma bardzo wydłużoną, swobodną i płynną akcję, niespotykaną u zwierząt tych rozmiarów.

Ashely i Kaja Walkowskie

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane