Koń achał - tekiński

Tą rasę określa się jako „koński chart”, ponieważ sylwetka tych koni swoja lekkością i szczupłością przypomina greyhounda lub borzoja.

Konie te pochodzą ze stepów Turkmenistanu, położonego między Kazachstanem, Kirgizją, Uzbekistanem. Rasa jest tam hodowana od niepamiętnych czasów. Tradycyjnymi hodowcami byli nomadowie z plemienia Tekke. Oni również nadali nazwę tej rasie. Tak samo opiekowali się swoimi końmi jak Beduini. Czyli dzieliły namioty ze swoimi właścicielami, były cenione i kochane. Aby właściwie chronić swoje wierzchowce w czasie mroźnych zim i ostrego lata, przykrywano je derkami.

W swojej ojczyźnie były poddawane wielu trudnym sprawdzianom, których zakończeniem był bieg na dystansie 4300 km. Trasa ta wiodła z Aszchabadu do Moskwy. Konie na przebycie takiej trasy potrzebowały 84 dni. Obecnie w sporcie rasa ta jest wykorzystywana do ujeżdżania i skoków przez przeszkody.

Koń achał – tekiński – charakterystyka

    Wysokość 152-164 cm
    Eksterier Typ „końskiego charta”. Suchy o długim tułowiu często skłonności do jeleniowatej szyi, jedwabistych włosach ogona i grzywy.

    Maść Wszystkie podstawowe, oprócz srokatej. Charakteryzuje się złotym połyskiem sierści.

    Pochodzenie Rosja, Turkmenistan
    Warto wiedzieć Nazwa tej rasy pochodzi od plemiona Tekke. Konie są niezwykle szybkie, wytrzymałe na długich dystansach, lecz nie nadają się do trzymania w stajniach otwartych.

 
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane