Skutki źle dopasowanego siodła

Siodło zniszczone lub niedopasowane powoduje ucisk na kręgosłup i część grzbietową.

Siodło takie:

  • może powodować zły balans konia
  • powodować ucisk na kręgosłup - część grzbietową, część lędźwiową
  • może być przyczyną bruzd, obtarć skóry.

Ból spowodowany złym naciskiem w początkowym okresie może objawić się różnorodnymi odmowami konia, brakiem posłuszeństwa, brykaniem, wierzganiem, potykaniem się konia, nierównomiernym chodem. Złe dopasowanie siodła powoduje także widoczne guzki lub obtarcia, które są nieprzyjemne, powodują ból i mogą spowodować miejscowe zapalenia.

Zmiany wewnętrznie: zmiany mięśniowe (złe ich rozwinięcie, dysfunkcje) dalej może to nawet prowadzić do deformacji kośćca.

Ucisk na części lędźwiowe, zbyt długie siodło (zbyt duże) lub niepoprawnie zrobione, uciskające chociażby w minimalnym stopniu na część lędźwiową może mieć następstwa związane ze układem moczowym konia, nawet w początkowej fazie niedopasowania. Ta część ciała konia kręgosłupa poza mięśniami i skórą nie ma żadnego poparcia w przeciwieństwie do części grzbietowej, która w zasadzie składa się ze skóry, mięśni, kręgosłupa, a także z klatki piersiowej złożonej z żeber.


Nierównomierne i silne uciski siodła powoduje zatracenie dostarczania krwi do mięśni, co powoduje zniszczenie receptorów podskórnych, a ból towarzyszącemu temu zdarzeniu może zostać zapamiętany przez konia na długi czas. Dlatego ważne jest odpowiednie dobranie siodła równocześnie dla konia jak i jeźdźca, które nie będzie powodować zaburzeń równowagi konia pomoże jeźdźcowi w nauce odpowiedniego balansu ciała i równomiernego rozprowadzania ciężaru na siodło.


Najczęstsze przyczyny ucisków, nacisków, otarć lub ich miejsca występowania:

Otarcie, guzy w okolicy przedniego łęku lub jego części, może nastąpić czasami i tylko wtedy, gdy koń obniża swoją głowę lub ją skręca.

Otarcia i bruzdy na grzbiecie, gdy siodło się porusza zazwyczaj oznacza to, że siodło jest za małe lub za duże, pęknięte albo popręg jest źle dopasowany.
Złamana lub nadpęknięta terlica.
Niepoprawnie zrobione siodło. Asymetryczne podbicie siodła, jednostronny nacisk na którąś ze stron. Siodła o zbyt grubej skórze, sztywnej i zniszczonej w miejscu siedziska. Niedopasowane strzemiona do stopy jeźdźca lub nierównomierne ich długości. Jeżeli mowa o czaprakach to osobiście nie polecam bardzo grubych czapraków.


Poprawnie zrobione siodło powinno mieć, najniższy punkt dokładnie w połowie drogi przedniego łęku i tylniego łęku. Niektóre siodła (zwykle te tańsze) najgłębsze miejsce mają posunięte bardziej na tylni łęk, co powoduje siadanie na części lędźwiowej, a przynajmniej większe obciążenie właśnie tej części konia. 

Najczęstsze miejsca występowania otarć, bruzd: 

  • w okolicy przedniego łęku
  • w okolicy tylnego łęku
  • pod siedziskiem lub pod tybinkami

Przyczynami otarć, bruzd jest zazwyczaj (lub są):

  • - asymetryczne podbicie siodła, jednostronny nacisk na którąś ze stron.
  • - siodło (zwykle te tańsze), które ma najgłębsze miejsce posunięte bardziej na tylni łęk, co powoduje siadanie na części lędźwiowej,
  • - powierzchnia siodła zniszczona, brudna lub/i sztywna 
  • - brudne czapraki
  • - złamana, pęknięta terlica
  • - nierównomierne położenie strzemion 
  • - niedopasowanie siodła do konia (często niedopasowanie takie związane jest ze zwiększaniem lub zmniejszeniem masy konia)
  • - niedospawanie siodła do jeźdźca.

Minimum dopasowania siodła:

  1. Łęk terlicy powinien pasować do kłębu nie powinien dotykać jego górnej częśći,powinien być zrównoważony po obu stronach. Są dwa główne kształty łęku terlicy odwrócone: często stosowane u wąskich koni np. koni wyścigowych, i u koni krępych tj. jak cob.
  2. Luz na kłąb pomiędzy poduszkami podbicia powinien być wystarczająco szeroki na całej jego długości. Nie powinien mieć zwężeń, szczególnie na jego zakończeniu.
  3. Terlica cała, niepęknięta.
  4. Tybinka powinna być gładka, bez dziur, podobnie jak podbicie siodła. Poza tym siodło nie powinno przylegać za ciasno do boku konia (nie uciskać), jeżeli koń nie wyrobił (lub stracił) umięśnienie w tych częściach ciała, można wypełnić te miejsca odpowiednio dobranym (grubszym) czaprakiem.
  5. Siodło powinno być stabilne, równomiernie położone (zbalansowane, zrównoważone) najlepiej sprawdzić to stojąc za koniem.
  6. Popręg powinien utrzymywać siodło, ale nie ograniczać ruchów konia.


Często oznaką „złego siodła" jest sztywność konia podczas skrętów, płaskie skoki, niechęć do poruszania się w chodach zebranych, nagłe agresywne zachowanie konia podczas próby siodłania lub zakładania innych rzeczy na grzbiet konia, a także przesadna wrażliwość w miejscu na całej długości popręgu


Masaże zdecydowanie pomagają przy dolegliwościach grzbietowych konia, jednak podstawą dobrego utrzymania konia w zdrowiu powinno być odpowiednie dobranie do niego sprzętu. Masaże usprawniają, stymulują leczenie, ale nie leczą chorób, czy też zmian patologicznych.
Jeżeli nawet dla zwierzaka dobierze się odpowiednie np. siodło, które niestety będzie nie wygodne, nieprzystosowane do np. wielkości jeźdźca to i tak zaburzy się równowagę, balans konia.


Problemy z siodłem mogą też nastąpić w okresie wakacji konia tzn. zaraz po nich lub podczas treningu, który ma na celu zwiększenie masy mięśniowej konia. Często, gdy koń powiedzmy przybiera na wadze, najlepszym rozwiązaniem jest jazda na oklep, pożyczenie siodła lub kupno nowego.
Na rynku są dostępne korektory do siodeł lub siodła, które mogą być regulowane - terlice, podpięcia np. w szerokości, powiększane lub pomniejszane w zależności od potrzeb - są drogie, jednak wydaje mi się, że są warte tych pieniędzy, tym bardziej, że wiele z nich ma także długą żywotność.

Materiał nadesłany przez Panią Marię Papalę

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane