Koński sen i wypoczynek

Potrzeba snu i wypoczynku zależy od wieku, pory roku, warunków w jakich koń przebywa. Koński odpoczynek występuje w kilku krótkich fazach. Najdłuższy okres snu można zaobserwować kiedy koń leży najczęściej między północą, a wczesnym rankiem. Średnia faza wypoczynku stanowi ok. 20 minut. Konie wybierają sobie miejsce do spania, a jeśli są w stadzie kładą się nawet w określonych odległościach od siebie.

Zwierzęta te wypoczywają w pozycji stojącej lub leżącej. Można uwzględnić trzy fazy spoczynku: czuwanie, drzemka, i sen głęboki. Co ciekawe faza snu najgłębszego występuje także w pozycji stojącej. Zwierzęta młode i konie do trzeciego roku życia potrzebują więcej snu, niż konie dorosłe. Koń w kwiecie wieku na sen i odpoczynek przeznacza ok. 5-9 godzin snu na dobę, z tego 80% czasu stojąc. Źrebaki do trzeciego miesiąca życia przeznaczają aż 70% - 80% na odpoczynek, sen głównie na boku. Jeśli zwierze przedłuża czas wypoczynku w pozycji stojącej może to świadczyć o zaburzeniu zdrowotnym np. uszkodzeniu kończyny.

Duży wpływ na odpoczynek ma także wpływ pora roku, a nawet pogoda. Zaobserwowano, że u dziko żyjących koni stan odpoczynku jest skrócony w zależności od dostępu pożywienia. Jeśli jest go pod dostatkiem konie odpoczywają dłużej, gdyż nie muszą tracić czasu na jego szukanie. Jak i także jest podobnie przy inwazji pasożytów much. Konie na  żer wychodzą późnym popołudniem.

Bardzo istotną rolę podczas wypoczynku odgrywa miejsce w którym konie śpią. Konie kładą się na suchym podłożu, unikając podłoży twardych i błotnistych. Także nie chętnie kładą się w zimne i mokre dni.

Przygotowując podłoże dla konia powinniśmy wiedzieć, że konie preferują podłoże miękkie, lecz stabilne i dające się odkształcać. Ważne jest aby było suche.

Zaobserwowano że konie skracają czas spoczynku kiedy wilgotność ściółki przekracza ok. 60%. Odradza się wykładanie boksów gumowymi matami bez dodatkowej ściółki. Nie powinno się stosować betonowej podłogi rusztowej gdyż jest za twarda i śliska. O rozpoczęciu i zakończaniu odpoczynku wpływ ma nastrój konia, jak i także „zarażanie lenistwem" od innych członków stada. W warunkach naturalnych konie odpoczywają jednocześnie i wybierają sobie do tego celu miejsce dogodne np. w cieniu drzew. Dzikie konie nigdy nie odpoczywają jednocześnie zawsze ktoś stoi i czuwa, natomiast u koni udomowionych zwierzęta odpoczywają wszystkie.

Ważne jest żeby podczas odpoczynku, konie miały odpowiednio dużo miejsca mam na myśli pozycje w stadzie aby nie dochodziło do niepotrzebnych starć. Konie lezące na brzuchu i na boku przeważnie osiągają dystans od innego członka stada ok. 2-3 metry. Boks powinien być także na tyle duży, aby koń mógł spać w każdej pozycji. Zgodnie z rozporządzeniem bok dla konia o mierze ponad 1,47cm w kłębie powinien wynosić 9 m2 . Jeśli konie trzymane są w dużej biegalni to miejscu leżenia nie powinna znajdować się jadalna ściółka, miejsca odpoczynku powinny być wydzielone w innym miejscu. Tak aby każdy koń wypoczął na tyle ile potrzebuje.

J.K

Za zgodą wydawnictwa RM

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane