Zrównoważony dosiad 2

Zrównoważony dosiad = „zmienne napięcie"

Można tutaj przetoczyć definicję, która odnosi się do konia pozostającego bez ruchu tzn. stojącego. Czyli dosiad w równowadze to pozycja, w której utrzymujemy pion tułowia za pomocą najmniejszego możliwego napięcia wszystkich mięśni.

Natomiast dosiad, na koniu poruszającym się wymaga już zmiennego napięcia mięśni, zmieniającego się w rytm ruchu konia. Ważne jest to, aby nie wykorzystywać mięśni, które w danym momencie nie są nam potrzebne. Jeżeli będziemy mieli stale napięte mięsnie to szybko się zmęczymy i zamiast stabilizację dosiadu uzyskamy coś zupełnie innego, czyli destabilizacje. W najgorszym wypadku zostaniemy wysadzenie z siodła ( popularne zaciskanie kolan bez potrzeby).

Względny dosiad może być prostym i prawidłowym

Mowa tutaj od dosiadzie, w którym kości kulszowe są jednakowo obciążone, wtedy, gdy także ciężar konia spoczywa na wszystkich czterech kończynach stojącego konia.  Lecz jeśli mamy problem z postawą i nasze biodra lub plecy są wykrzywione, i chcemy uzyskać równomierne rozłożenie ciężaru, możemy to zrobić poprzez ruch kompensacyjny, czyli zwiększenie nacisku na jedno ze strzemion.

Taki dosiad jest związany ze zmianą postrzegania ułożenia własnego ciała (taki dosiad wydaje się być krzywy) i dlatego potrzebna jest nam pomoc doświadczonego instruktora, który potrafi „sadzać" ucznia od nowa i potrafi wyrobić w nim poczucie dobrego „prostego" dosiadu.

J.F

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane