Złożone systemy pomocy i ich zastosowanie

Podstawowe pomoce służą w porozumiewaniu się z koniem. Lecz koń na takie sygnały reaguje tylko posłuszeństwem, gdy pozwala mu na to jego kondycja fizyczna a nawet psychiczna.

Jeżeli pracujemy z młodym konie wykonując elementy dla koni zaawansowanych np. ciasne zakręty w galopie, to oczywiste, iż młody niewyszkolony koń ma z tym ogromne problemy i jest mu trudno reagować na złożony sygnał pomocy dawany przez jeźdźca. Ciężar ciała człowieka jest dla niego tylko zbędnym balastem, do momentu, kiedy nauczysz się go prawidłowo nosić.

Treningi powinny nauczyć konia kompresowania siły odśrodkowej, działającej na zakrętach pokonywanych w szybszym tempie, i także siły bezwładności w przejściach do niższych chodów. Właściwie prowadzony trening oznacza:

  • Uczenie konia zachowywanie równowagi pod jeźdźcem w każdej sytuacji. Jak i także nauczenie poprawnego ustawienia ciała.
  • Przenoszenie ciężaru ciała na zad i nie wolno mu wyginać grzbietu w dół.

Wszelkie wytyczne dotyczące szkolenie konia, ma za zadanie uchronienie konia przed szkodami wynikającymi z noszeniem jeźdźca. Jak wspominałam wcześniej koń, nie jest stworzony do jazdy. Również powinniśmy mieć na uwadze jego kończyny, które także ulęgają kontuzjom. No i do tego możemy jeszcze dołączyć problemu z układem pokarmowym i dróg oddechowych, które są wynikiem nieprawidłowego karmienia, niezdrowego powietrza oraz mogą się także pojawić problemy psychiczne. Lista chorób współczesnego konia sportowego i rekreacyjnego jest duża.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane