Układ oddechowy

Jak wszyscy wiemy tlen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Kiedy go zabraknie to już po kilku minutach następuje zgon. Za stałe doprowadzanie tlenu do krwi odpowiada układ oddechowy. Można także zwiększyć zdolność jego pobierania poprzez odpowiedni trening. Dzięki niemu oczyszczają się drogi oddechowe, zwiększa się pojemność płuc, wzmacniają się mięśnie przepony i klatki piersiowej. Jeżeli planujemy trening to musimy tak to zrobić, aby nie nastąpił beztlenowy rozkład glikogenu w mięśniach. Ponieważ jest wtedy dostarczana mniejsza ilość energii niż akcja tlenowa, a poza tym powstaje kwas mlekowy, który uszkadza włókna mięśniowe. Takie osłabione mięśnie nie są zdolne do wysiłku, co oznacza zmęczenie. Jeżeli zobaczymy pierwsze oznaki zmęczenia należy pozwolić zwierzęciu zwolnić chód, żeby przywrócić oddychanie tlenowe oddychanie w jego komórkach mięśniowych.

Lecz nawet jak ułożymy najlepszy program treningowy to może on nie przynieść oczekiwanych korzyści, gdy zanieczyszczone jest środowisko, w którym pracuje koń. Jego układ oddechowy ma ograniczenia, jeżeli chodzi o filtrowanie powietrza. Najgorszy jest dla nich kurz unoszący się w stajni pochodzący głównie z siana, owsa, słomy. Im jest jego więcej tym pasza jest gorszej, jakości. Jeżeli rozrzucamy im słomę, podajemy siano lub owies i to wszystko się kurzy to koń musi to wszystko wdychać, ponieważ w tym stoi. Podobny skutek przynosi zamiatanie korytarza, wie przed takim zabiegiem możemy troszkę zwilżyć podłogę wodą, co zapobiegnie wzbijaniu się pyłu. Często zwierzęta kaszlą, w stajniach gdzie jest zła wentylacja, lub wymiana zużytego powietrza. Wraz z kurzem do organizmu dostają się wirusy, bakterie, zarodniki grzybów. Opary unoszące się z mikrej ściółki mogą nawet uszkadzać tkankę płuc. Początki choroby ciężko zauważyć. Po prostu przy pierwszym zakłusowaniu koń zaczyna kaszleć, w nozdrzach może pojawić się śluzowata wydzielina, ale ogólny stan konia jest dobry. Kaszel jest reakcja na podrażnienia odpowiednich zakończeń nerwowych. Zostają one odsłonięte, kiedy uszkodzeniu ulega błona śluzowa.

Układ oddechowy jest także narażony na pasożyty, jest pewien gatunek słupkowców, których żywicielami są zwierzęta takie jak krowy, osły, muły, świnie. W przypadku wspólnego wypasu może zaistniał ryzyko zarażenia konia. Obecność ich w płucach powoduje chroniczny kaszel. W wyniku wtórnej infekcji może dojść do zapalenie płuc.

Astmie i innym schorzeniom układu oddechowego można zapobiec poprzez zredukowanie ilość kurzu w stajni, podawać paszę najwyższej, jakości bez kurzu. Przed podanie siana przepłukać go wodą i powiesić w siatce na dwie godziny, żeby dobrze obciekło. Stosować, jako ściółkę trociny przynajmniej przez rok. Konie kaszlące nie powinny spędzać całego dnia w stajni, spokojny ruch na Świerzym powietrzu sprzyja łagodzeniu podrażnień dróg oddechowych. Najlepiej jest trzymać takie zwierzęta w stajni otwartej lub nasłonecznionej z dobrą wentylacją. Powinno się często usuwać brudną ściółkę, żeby zapowiedz wdychaniu przez konia opar amoniaku.

Najbardziej niebezpieczny jest okres jesienno – zimowy, ponieważ występuje wtedy dużo przeziębień, katarów, ataków kaszlu. Także wiosna może być zdradliwa, konie wtedy zmieniają sierść, to osłabia organizm. Jest duże natężenie różnych pyłków roślinnych. W okrasie rekonwalescencji należy odbywać tylko lekkie przejażdżki, jeżeli kaszle on podczas lekkiego galopu należy zwolnić chód. Należy pamiętać, że choroby dróg oddechowych, różnego rodzaju alergie osłabiają konia. Jeżeli nasz koń zaczyna kaszleć nie lekceważmy tego, pamiętajmy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

J.k 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane