Słuch

Redakcja
20.10.2015

Uszy zdrowego konia są ciągle w ruchu. Stosunkowo duża małżowina uszna, sterowana ponad dwudziestoma małymi mięśniami, może obrócić ucho aż o 180 stopni, co umożliwia zwierzęciu zlokalizowanie nawet bardzo rozległych dźwięków. Konie są wyposażone w nadzwyczajnie czuły słuch, o wiele lepszy niż ludzki, chociaż ich budowa ucha jest podobna do ludzkiej. Odbierają on dźwięki o znacznie większej częstotliwości, tj. 25000 Hz ( człowiek – ok. 20 000 Hz). Odgłosy dobiegające z daleka i stosunkowo ciche koń słyszy wcześniej niż człowiek, co można zauważyć m.in. w czasie jazdy w terenie, kiedy wierzchowiec głośnym rżeniem komunikuje się z innym koniem niewidocznym dla jeźdźca. Koń, który słyszy obcy hałas, zwraca głowę w kierunku jego źródła, a czasem nawet obraca się cały w jego stronę, o czym warto pamiętać siedząc w siodle.

Niektóre dźwięki w stajni mogą nie najlepiej wpływać na samopoczucie koni; rezonans rur wodociągowych, głośno grające radio oraz podniesiony głos. Spokojna muzyka, i cichy miękki głos są natomiast wykorzystywane, jako pomoc w rehabilitacji koni. Koń posiada także umiejętność kojarzenia dźwięków z konkretna sytuacją, można to wykorzystać podczas szkolenia. Trzeba jednak pamiętać, że nie rozumie on słów, ale doskonale odbiera i zapamiętuje dźwięki oraz ich ton.

Uszy końskie nie tylko służą do akustycznej percepcji otoczenia, ale i do utrzymania równowagi i są też istotnym elementem tzw. mowy ciała. Mowa uszu jest bardzo bogata. Można się z niej dowiedzieć, w jakim nastroju jest koń, czy jest znudzony, zły, zainteresowany. O wszystkich tych stanach i wielu innych, niewymienionych, mówi właśnie ułożenie uszu.

J.K

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane