Koński umysł

Od zarania dziejów koń był obiektem zainteresowań człowieka. Dowody które na to wskazują można znaleźć na ścianach jaskiń. Wiele z tych rysunków przedstawia konie. Archeologowie wciąż znajdują nowe dowody na to jak istotną role odgrywały konie dla ludzi.

Wszystkie nasze fascynacje końmi możemy wytłumaczyć ich użytecznością i praktycznym wykorzystywaniem. Piękno koni zachwyca nas do dzisiaj. Konie zawsze były i będą symbolem siły, wrażliwości oraz dobrobytu. Ale to co najbardziej pociąga nas w koniach to ich tajemniczość, Każdy koń to inna osobowość. Chęć zrozumienia koni nie jest niczym innym jak chęć poznawania nas samych i ludzi wokoło.

Człowiek przez wiele lat wywierał i nadal wywiera wpływ na rasy, tworzy selekcję, może wyhodować  konia do wyścigów, skoków, wkkw. Może wpłynąć genetycznie na jego wygląd, wzrost, umaszczenie, ale nie może zrobić jednej rzeczy, zmienić cech konia jakie odziedziczył po swoich przodkach. 

Cechy określają jak koń będzie reagował na kontakt z człowiekiem, szkolenie oraz współpracę ze swoim właścicielem. Kiedy będziemy w stanie te cechy rozróżnić osobowość konia przestaje być aż tak bardzo tajemnicza jak nam się wydaje.

Ucieczka

Jak wiemy konie są mistrzami ucieczki i zbytnio nad tym się nie zastanawiają. Dla nich „ jest akcja, jest reakcja". Środowiskiem naturalnym dla koni są prerie, stepy, pastwiska. Jeżeli by spojrzeć na konia od względem budowy, zachowania i fizjologii to koń jest sprinterem i dla niego najlepszym sposobem na przetrwanie jest ucieczka. Dlatego powinniśmy zawsze być uważni w obcowaniu z końmi gdyż są to zwierzęta płochliwe i nawet wyimaginowane zagrożenie może je mocno wystraszyć.

Spostrzegawczość

Konie muszą być zawsze krok przed swoim wrogiem dlatego bardzo istotne znaczenie dla przetrwania jest spostrzegawczość. Początkujący adepci jeździectwa często nie zdają sobie sprawy ze spostrzegawczości swojego wierzchowca. Konie potrafią z wielką precyzją dostrzec zagrożenie którego my nie widzimy. Często interpretujemy to jako ich nadpobudliwość, płochliwość. Czasem ludzie myślą, że konie posiadają szósty zmysł. Konie posiadają bardzo wyostrzone zmysły i nawet mały bodziec zewnętrzny na którykolwiek z nich prowokuje zwierze do ucieczki.

Przyzwyczajanie do strasznych bodźców

Konia można przyzwyczaić do rzeczy które go płoszą. Gdyby tak nie było, to konie spędziłyby całe życie na uciekaniu. W środowisku naturalnym te zwierzęta muszą szybko nauczyć się co jest dla nich realnym zagrożeniem a co wyimaginowanym. Kiedy się raz nauczą to nigdy nie zapominają.

Reakcja

Koń ma najkrótszy czas reakcji na bodźce ze wszystkich udomowionych zwierząt. Trudno nawet ten czas zrozumieć. Na pewno nie raz spotkaliście się z takową reakcją na coś strasznego i przez to mieliście bliskie spotkanie z podłożem, lub koń was poniósł. Dla koni ucieczka, to ucieczka w pełnym tego słowa znaczeniu czyli rzucać się pędem przed siebie bez zastanowienia jak to nazwę ile „fabryka dała".  

Nauka

Konie są zwierzętami niezwykle mądrymi i tak samo jak mogą nauczyć się odróżniania co jest groźnie a o nie, tak samo się uczą. Jeśli nowe doświadczenia są dla nich miłe to później nie ma z nimi problemu. Najgorzej jest kiedy robimy coś pierwszy raz i koń się wystraszy to już mamy pozamiatane. Zwierze zapamięta tą sytuacje jako straszną i będą źle reagować. Czasem są osobniki które da się nauczyć że np. wprowadzanie do przyczepy, podkuwanie nie jest straszne lecz na to nie ma reguły. Jak to nazwę najważniejsze jest pierwsze wrażenie.

Pamięć

Konie są pamiętliwe. Czasem spotykam się z pytaniami : „Sprzedałam konia, czy jak go odwiedzę to będzie mnie pamiętał?" Tak on cię zapamięta i nie ważne czy go dobrze traktowaliście czy źle. Ale konie też potrafią wybaczać i wytrzymać nawet złe traktowanie. Potrafią dostosować się do ciężkich metod szkoleniowych co nie jest dobrym rozwiązaniem. Bo szkolenie pod wpływem siły i agresji jest po prostu nie skuteczne i nie daje rezultatów.

Dlatego też w dużej mierze za takie zachowania koni odpowiada ich właściciel. Gdyż na jego barkach spoczywa obowiązek nauczenia konia przyzwyczajenia do bodźców które w przyszłości pomogą na lepszą opiekę nad zwierzęciem.

Ruch i dominacja

Osobniki dominujące w stadzie okazują to poprzez sposób poruszania się, oraz kontrolowanie ruchów swoich członków stada. Konie będące niżej w hierarchii muszą ustąpić innym podtrzymują tym pozycje osobnika dominującego. Podstawą szkolenia w każdej dyscyplinie jest właśnie kontrola ruchów konia. Dlatego wielu trenerów używa tej techniki. (praca na okrągłym wybiegu, wodze, lonża, uwiązy, przywiązywanie młodych koi do pracy ze starymi przy wozie).

 

Za zgodą wyd. Galaktyka

J.K

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane