Rozród koni

Mariusz Siwko
21.10.2015

Do rozrodu należy używać koni zdrowych. Do krycia powinno się używać wyłącznie ogierów, które posiadają licencje na krycie, ponieważ mamy pewność, że są ogierami pełnowartościowymi i możemy uzyskać po nich dobre potomstwo. Należy unikać łączenia koni zimnokrwistych ze szlachetnymi, gdyż daje to złe rezultaty. Klacz osiąga dojrzałość płciową w wieku 12-24 miesięcy, ale zarówno klacz jak i ogiera można zacząć używać do rozrodu po ukończeniu przez nie 3 lat.

Młody, 3- letni ogier nie powinien być dopuszczany do klaczy częściej niż 4-5 razy w tygodniu, natomiast starszy może być dopuszczany 10-12 razy, ale nie więcej niż 2 razy dziennie. Powinien bezwzględnie używany do pracy, gdyż ruch jest konieczny dla jago zdrowia a poza tym jest on spokojniejszy i łatwiejszy w obsłudze.

Klacz można Stanowic w okresie rui tzw. palenia się. Objawy, jakie możemy w tym czasie zaobserwować to łyskanie sromem, zjawisko najczęściej występuje po oddaniu moczu. Jeżeli trzymamy klacze razem z wałachami, to klacz w okresie rui zaczepia wałacha, nadstawia mu się. Ruja trwa zazwyczaj 4 do 8 dni, dopuszcza się je trzeciego lub czwartego dnia rui. Klacze, które maja krótki okres rui dopuszcza się pierwszego lub drugiego dnia po wystąpieniu objawów rui. Powtórne krycie przeprowadza się trzeciego dnia po pierwszym. Z innych źródeł możemy się dowiedzieć, że normalny cykl rujowy trwa 3 tygodnie, a sama ruja od 2 do 12 dni. Ale doświadczeni hodowcy wiedzą, że różnie to bywa. Niektóre klacze przechodzą tzw. „cichą ruję” oznacza to, że prawie nie wykazują jej objawów i naprawdę ciężko jest określić, kiedy można poddać ja kryciu. Są tez takie klacze, które mimo rui nie mają ochoty na kopulację. Powodem takiego zachowania, jak również nieudanego krycia lub poronienia może być choroba narządów płciowych. Jeżeli klacz nie została zaźrebiona, to ponowna ruja wystąpi po upływie dwóch tygodni i trzeba powtórzyć krycie w odstępach dwudniowych. Po wyźrebieniu najlepiej jest pokryć klacz dziewiątego dnia. Krycie bywa nieskuteczne, jeżeli przeprowadza się w niewłaściwym terminie, jak w macicy lub jajnikach występują zmiany patologiczne lub w organizmie doszło do zaburzenie hormonów.

Klacz do krycia nie powinna spędzać całego dnia w stajni. W miarę wydłużania się dni powinna jak najwięcej czasu spędzać na wybiegu. Światło słoneczne stymuluje produkcję hormonów przysadkowych. Dobra pasza, dłuższy dzień, wyższa temperatura, zwiększają jej aktywność płciową. Klacz powinna być rozkuta na tylne nogi, albo należy założyć jej pęta, żeby zapobiec kopnięciu ogiera. Pęta najlepiej zakładać na podpęcia tylnich nóg, a linkę przeprowadzić po brzuchem i zawiązać na szyi w taki sposób, aby była natychmiastowa możliwość rozwiązania w razie gdyby klacz zaplątała się. Po pokryciu trzeba klacz oprowadzać i nie pozwolić jej się nadymać, ani oddawać moczu. Do domu należy jechać stępem i dać jej pół dnia odpoczynku.

 

J.K

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Polecane